2025. január 24., péntek

Csatos hordozók 2. rész: Méretválasztás

A csatos hordozókról írt bejegyzés-sorozat első fejezetében az alapokról esett szó, ebben a cikkben pedig arra kaphat az érdeklődő magyarázatot, hogy miért ajánlunk minden esetben PRÓBÁT vásárlás előtt, hiszen minden hordozó más és más. Ahogy az első fejezetben áttekintettük, a hordozók párnázottsága (vállpánt-derékpánt) a hordozó személy kapcsán fontos, úgy az állítási lehetőségek a babára nézve szintén lényeges paraméterek. Most utóbbiakat vizsgáljuk meg közelebbről.

A fix derékpántos eszközökben a derékpánt elhelyezkedéséből adódóan a hordozott gyermek combjai csak vízszintesig vannak alátámasztva, és a terpesztésének mértékét a szülő teste, törzse határozza meg. A széles terpesztés a keresztcsonti ízületen keresztül hat a gerincre, mely így homorításra kényszerül, ebből fakadóan a baba az élettanitól eltérő testhelyzetben lesz. Emellett a fix derékpántos eszközökben a baba törzse nincs megtámasztva pontról pontra, mint egy szövött kendőben.

A szövött kendős kötésben a baba törzse és combjai pontról-pontra meg vannak támasztva
az optimális terpesztett guggoló pozícióban.


széles terpesztés, kiegyenesedő gerinc, a hát felső szakasza nincs pontról pontra támasztva
(forrás: kibi)

Sok esetben sajnos a gyártók általában marketing céllal írják rá a hordozóikra az ajánlott életkor vagy súly-minimumot (pl. már 3 hónapos kortól vagy 3,5 kg-tól használható), de ez nem fedi az élettani optimumhoz közelítő testhelyzetet. A hordozóeszköz méretei is meghatározzák, hogy mely időintervallumban passzolnak a hordozott gyermekre, hiszen a térdhajlattól-térdhajlatig való, optimális esetben ráncmentes alátámasztást, illetve a hát támasztását biztosítaniuk kell. 

Az újszülött-szűkítő használatát nem javasoljuk, hiszen ebben az esetben a baba guggol a hordozóban, talpára, boka-, térd- és csípőízületére túlzottan nagy terhelés kerül vagy a kenguru-adta, nem javasolt pozícióban lesz. Logikus, hogy a fix kialakítású hordozók a baba növekedése miatt nem fedik le a teljes hordozós kort.

újszülött-szűkítő használata
A kép figyelemfelkeltő, az ilyen jellegű hordozást nem ajánljuk!
(forrás: paxbaby)

Mégis, hogy válasszunk megfelelő méretű hordozóeszközt?

Alapelvárások egy fix derékpántos hordozóeszköztől:
  • a baba combjait támassza alá térdhajlattól-térdhajlatig
  • ha a babának a body-ban vannak a karjai, a tarkójáig érjen fel
  • ha a babának a body-n kívül vannak a karjai, legalább hónalj vonalig, lapockáig érjen fel a body magassága
(forrás: sweetberry.hu)

A gyári, varrott hordozók többsége sajnos nem állítható, így csak egy szűk időintervallumban passzolnak egy adott babára - s így sok eszköz túlzottan magas egy-egy kisbabának (értsd: jóval a tarkója fölé ér feszesre húzott állapotban), vagy keskeny a szélessége (értsd: nem támaszt térdhajlattól térdhajlatig), avagy túl széles (értsd: túllóg a baba térdhajlatain), esetleg túl széles, így kényelmetlen lehet a babának. Ezen problémák megoldásaként egyre több állítható, azaz babára igazítható hordozóeszközzel találkozhatunk. A magasság-, ill. szélességállítási lehetőségek a térdhajlattól-térdhajlatig való alátámasztását, valamint a baba hátának megtartását szolgálják, ám általában így sem lehet pontosan a babára igazítani a body-t.

A szülő szempontjából a hordozóeszköz állíthatósága mindig a feszesre húzásra vonatkozik: a derékpántot a hordozó személy derekán általában a legkeskenyebb részre kell igazítani, illetve a vállpántokat a baba felvétele után szintén feszesre kell húzni, majd levételkor kiengedni. Ezt minden felhasználónak magának kell megtennie minden használatkor.

A gyártók az általuk készített különböző állítható méretű (pl. standard/toddler, S-XL stb.) hordozóeszközök kapcsán általában konfekcióméret szerinti “tól-ig” ajánlást jelölnek meg. Ezek a méretajánlások, melyek legtöbb esetben a body maximális szélességét jelzik (ld. a baba térdhajlatától-térdhajlatáig mért távolság), minden esetben csak tájékoztató jellegűek, hiszen minden testalkat más és más, amellett, hogy a hordozóeszköznek magassága is van, ugyanakkor a babán lévő ruha vastagsága és számos egyéb más tényező is befolyásolja, hogy adott esetben a hordozóeszköz beállításai megfelelőek-e.

A hordozóeszköz szélességét(!) cm-ben, a baba terpesztésének a mértékét fokban mérjük.

Az is kérdés lehet, hogy meddig szeretné a család használni a hordozót. Ha sokáig, akkor érdemes lehet egyből nagyobb méretet venni, ám ebben az esetben a szélesség-szűkítés nagyobb mértékű lesz a kisebb gyermek combjai alatt, vagyis a hordozó body-ja jobban ráncolódik, kevésbé támasztja alá azokat. Ám ha kistestvért is terveznek és nála minél előbb szeretnék használni az adott eszközt, a kisebbre eshet a választás, nem lehet előre látni egyik gyermek növekedési ütemét, későbbi testalkatát sem.

Másként fogalmazva a kisebb babát (esetleges kistestvért) a szűkítést illetően a kisebb méretű hordozóban kisebb kompromisszummal lehet hordozni, ugyanígy a kisebbet a nagyobb baba hamarabb kinövi.
A kisméretű hordozók kapcsán hosszú távon várhatóan váltásra lesz szükség a teljes térdhajlattól térdhajlatig való alátámasztás érdekében.

A térdhajlattól-térdhajlatig való hossz mérésében kérdéseket vet fel, hogy honnan mérjük a comb hosszúságát, valamint a baba növekedése miatt ez nem is feltétlenül releváns információ. Ugyanakkor ezt a hosszúságot a baba terpesztésének mértéke is befolyásolja.


A hordozóeszköz magasságát többféleképpen lehet állítani (ld. Csatos hordozók - 1. rész: Alapok), de minden esetben a baba gerincére kerülő body hosszúságot kell vizsgálnunk. A body két oldalán lévő behúzókkal magasságot nem lehet állítani, csak finomhangolni, ölelősebbre tudjuk igazítani a hordozót.

Mivel a hordozó body-jának mérete adott, csak meghatározott időintervallumban fog jól illeszkedni az adott babára (értsd: pontosan tarkójáig, illetve hónalja vonaláig támasztja), hiszen a gyermek magassága nő.

Bármilyen beállításokkal is használjuk a hordozót, ügyeljünk arra, hogy azok szimmetrikusak legyenek!

Fontos szempont lehet, hogy a legtöbb csatos hordozó nagyobb méretű, nem kisbaba hordozására való (a korábban leírt, optimálistól eltérő testhelyzet miatt sem), így leginkább a háton hordozás a fő profiljuk.

A szülő testalkata, testarányai is meghatározzák, melyik hordozó lesz végül kényelmes, különös tekintettel a derék- és vállpántok párnázottságaira (hossz, szélesség), de ez csak másodlagos szempont.

Részletesebben a fentiekről már több helyen írtunk:
Hordozóeszköz-választás alapjai
Milyen hordozóeszközt válasszak? 3. rész - Fix derékpántos eszközök
Csatos hordozók - 1. rész: Alapok

Fix derékpántos hordozó használata előtt érdemes megvárni, míg a kisebb baba stabilan tudja tartani a felsőtestét, így biztonságos számára az eszköz felvétele-levétele - főként háton hordozás esetén. Ha elalszik a baba a hordozóban, minden esetben célszerű feszesebbre húzni a hordozóeszközt.

Kisebb baba
Léteznek kifejezetten kisebb, újszülött, illetve pár hónapos babák számára kialakított csatos hordozóeszközök. Ezek body-ja kisebb, s általában hibridek, azaz a vállpántok nem a body oldalába, hanem a derékpántba csatlakoznak, ezzel kiküszöbölve a gyermek gerincére nehezedő terhelést. A reklámfotókon a baba terpesztése általában enyhének tűnik, de a hordozó személy mozgásával az eszköz alaptulajdonságai miatt a combok nyílása nő - főleg egy szélesebb, laposabb hát esetén. Sok esetben a hordozó még szűkebbre állítható, így a baba vállát, hátát, combjait annál inkább nem támasztja pontosan, mert a hordozóeszköz anyaga bugyrosodik, ráncolódik.

Bele lehet tenni?

(forrás: Manek Attila 1987.)

Ahogy a fotón is látjuk, bármiben tudunk hordozni: szatyorban, bőröndben, kézben, babakocsiban, kölcsönkapott vagy egy rosszul kiválasztott, esetleg a babánk számára már kicsi, vagy éppen túl nagy méretű hordozóeszközben is. Mindig kérdés, hogy mit szeretnénk! Gondoljuk át és járjuk alaposan körbe a témát: a babánknak mennyire tudja az adott hordozó biztosítani az élettani, tehermentes testtartást, mire és mennyit használjuk a hordozást, van-e valami más, hordozást befolyásoló tényező stb. Ugyanakkor kulcsfontosságú, hogy a hordozási mód biztonságos legyen, azaz kellőképp feszes, akár kendőt, akár formázott hordozóeszközt használunk. Bátran mutassuk meg hordozási tanácsadónak az önálló próbálkozásainkat, ebben segíthetnek a hordozós klubok vagy facebook-os csoportok.

Nagyobb babák
Itt ejtenék néhány szót a totyogó, illetve már biztonságosan járni tudó gyermekek hordozásáról is. A kisgyermekeknek is nagyfokú érzelmi biztonságot nyújt a testkontaktus, ám a szülőknek is sokszor praktikus a hordozás a fel-le kéredzkedő gyermekkel. Ezekben az esetekben jó szolgálatot tehet egy csatos hordozó, ám ilyenkor is fontos a megfelelő méret kiválasztása. Nagyobb gyerekeket mindenképpen háton hordozzunk!

Hogy nagyobb súlyt hosszabb távon bírjon a hordozó, szükségessé válik a sávolykötésű anyaggal történő megerősítés közbeiktatása, illetve az erősen igénybe vett, dörzshatásnak kitett felületek (pl. pántbelsők) sávollyal, erős keresztsávollyal helyettesítése. Varratás előtt mindenképpen konzultáljunk és pontosítsunk a gyártóval a felhasználni kívánt kendő típusáról, összetételéről, szövésmódjáról, előéletéről stb.!

Ha nincs bélelve a kendőanyagból készített hordozó, azaz nincs erősítés a rétegek közt a body-ban, nagyobb súlynál a baba popsija alatt kiöblösödhet az anyag. Ezzel a gyermek medencéje lejjebb kerülhet, így dupla nyújtóerőnek kitéve a csípőízületet: nem csak kifelé a széles terpesztésből adódóan, hanem felfelé is.

Fontos megemlíteni, hogy vannak olyan hordozók, melyek a fenti sávolykötésű anyaggal való megerősítésen túl plusz bélést kapnak - akár a teljes body felületét tekintve, akár csak a body szélén, mely akár egy vastagabb flíz anyagot is jelenthet. Ez a vatelin anyag télen melegen tart, ám nyáron melegíti a babát!

Próba-próba-próba!
Végül újra felhívnám a figyelmet a vásárlás előtti próbára. Látatlanban ne vegyünk hordozóeszközt! Ahogy a baba szempontjából fontosak az állíthatósági lehetőségek, úgy a hordozó személyre is passzolnia kell a hordozónak (vállpánt-derékpánt párnázottsága, szélessége, hossza stb.).

A készítők, hordozóklubok, hordozási tanácsadók többsége igyekszik friss készletet tartani a hordozóeszközök széles skálájából, bátran éljünk a kölcsönzés lehetőségével!

Tartsuk szem előtt, hogy az ismert, sok esetben külföldi gyártók, vagy akár a haszonkulccsal dolgozó forgalmazók nagy összegeket fordítanak a vásárlókörük bővítésére irányuló marketingre: csábító termékismertető ajánlásokra a dobozon, esetleges félrevezető igazolásokra (ld. Hip Dysplasia Institut), olyan fotós illusztrációkra, amelyeken el vannak rejtve az avatatlan szemek elől az adott hordozó babára gyakorolt negatív hatásait mutató részletek: homorodó gerinc, alá nem támasztott combok, kifelé forduló lábfej stb. A katalógusfotók pár hónapos babákkal készülnek, nem az ajánlott időintervallumban szereplő újszülött-, illetve óvodáskorú gyermekekkel.

Az influenszerek részére adott termékekről, illetve a “hájpolásról” se feledkezzünk meg: ne legyünk befolyásolhatók kizárólag mások, netán ismeretlenek - akár kétségbe is vonható - tapasztalatai által, hiszen testalkataink, igényeink, gyermekeink (életkor, méret, mozgásfejlődési szint stb.) teljesen különbözőek lehetnek. A hordozóeszközök piacán is sok esetben igaz, hogy a magas ár nem feltétlenül takar jobb minőséget, vagy több tudást.

Legyünk figyelmesek a használtpiacon is: ha egy felkapott hordozóeszközből sokat látunk, feltehető, hogy nem váltotta be a hozzá fűzött nagy reményeket; ha pedig nem találjuk a kiválasztottunk az adásvételi csoportokban, vélhetően nagyon hozzánőtt a családokhoz jó tulajdonságai miatt.

Lehetőség szerint mindig próbáljuk fel a kinézett hordozót vásárlás előtt, járjuk körbe alaposan az opciókat, nézzük meg, hogyan támasztja babánkat a kinézett hordozóeszköz, konzultáljunk hordozási tanácsadóval, akinek nincs érdekeltsége egyik gyártmány ajánlásában, eladásában sem.


Szerző: Török Ági, Zuglói Babahordozó Klub